افزونه وردپرس چیست ؟

افزونه

از اهمیت افزونه وردپرس چه میدانید؟

اهمیت افزونه وردپرس یا پلاگین وردپرس ، زمانی بر شما روشن خواهد شد که شما برای پیشبرد اهداف خود نیازمند به ابزارهایی باشید و بدون این ابزارها شما عملا هیچ کار و فعالیت نمی توانید با سایت خود انجام دهید.خوب شاید این سوال پیش آید که اگر افزونه اینقدر مهم است پس نقش قالب وردپرس چیست ؟ برای بهتر فهمیدن مفهوم افزونه و پاسخ به سوال تفاوت قالب و افزونه وردپرس چیست ؟ سایت را به یک خانه تشبیه می کنیم.قالب سایت در واقع چارچوب اصلی و دیوار های خانه و افزونه مانند قطعات نیازمند این خانه مانند سیستم برقی ، آبی و… هستند که عملا بدون اینها نمی توان به راحتی در خانه زندگی کرد.

اگر با این تشبیه به خوبی متوجه تفاوت قالب سایت و افزونه وردپرس نشدید سری به مقاله قالب وردپرس چیست  ما بزنید قطعا در آنجا می توانید اطلاعات مفیدی از قالب وردپرس دست یابید.

 

افزونه وردپرس چیست ؟

 

در ادامه این مطالب را باهم مرور خواهیم کرد:

 • افزونه وردپرس چیست؟
 • آیا با خرید یک قالب وردپرس پیشرفته می توان از افزونه وردپرس بی نیاز شد؟
 • آموزش نصب افزونه در وردپرس 
 • آشنایی با افزونه های وردپرس با کاربرد بالا در سالهای اخیر

 

افزونه وردپرس چیست؟

در مقاله وردپرس چیست ؟ در خصوص نحوه مراحل راه اندازی سایت صحبت کردیم. خوب شما هاست و دامین و قالب را برای سایت خود تهیه کردید و به اصطلاح سایت خود را بالا آوردید خوب هدف شما از راه اندازی سایت چه چیزی بوده است؟ سایت فروشگاهی؟ سایت خبری ؟ خوب برای پیشبرد اهداف خود توسط سایت نیاز به ابزارهایی دارید که در واقع اعضا و جوارح سایت شما هستند این ابزار همان افزونه وردپرس (پلاگین وردپرس ) است.

 

آیا با خرید یک قالب وردپرس پیشرفته می توان از افزونه وردپرس بی نیاز شد؟

پاسخ این سوال رابطه مستقیم با هدف شما از راه اندازی سایت دارد.اگر شما قصد راه اندازی سایتی ساده با قابلیت کم مانند سایت های خبری یا وبلاگ نویسی داشته باشید با نصب یک قالب ویژه تا حدودی می توانید نیازهای خود را برطرف کنید.اما اگر نه هدف شما طراحی سایتی با قابلیت های بیشتر و ویژه تر باشد ، قطعا باید از افزونه هایی برای ارتقاء قابلیت سایت خود کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و بهتر در زمینه قالب ها می توانید به مقاله هایی همچون  قالب وردپرس چیست ؟ برترین قالب های رایگان و برترین قالب های پولی در سال ۲۰۲۰ در همین سایت مراجعه کنید.

 

آموزش نصب افزونه در وردپرس

 

پلاگین ووردپرس به طور کلی در دو دسته رایگان و پولی وجوددارند.برای نصب نسخه رایگان به بخش افزونه در پیشخوان وردپرس سایت خود مراجعه و لیستی از پلاگین های رایگان وردپرس خواهید دید با توجه به نیازتان افزونه موردنظر را پیدا و نصب کنید. اگر این پلاگین ها مشکل شما را حل نکرد باید از افزونه های پولی با قابلیت های بالاتر استفاده کنید.برای نصب این افزونه های باید ابتدا این پلاگین ها را از سایت های معتبر خریداری کنید ، بعد از وارد شدن به قسمت افزونه در پیشخوان وردپرس گزینه افزودن را انتخاب کنید. در بالای صفحه بارگذاری افزونه کلیک کنید و پلاگین را از محیط لپ تاپ خود انتخاب و در اینجا بارگذاری و فعال کنید.

 

برای آشنایی بهتر و بیشتر با نحوه نصب افزونه ، سری به دسته پلاگین های ما بزنید در هربخش افزونه به طور کامل نحوه نصب آن توضیح داده ایم.

 

نحوه نصب افزونه های وردپرس

 

آشنایی با افزونه های وردپرس با کاربرد بالا در سالهای اخیر

برای آشنایی با پرکاربردترین افزونه های وردپرس بهتر است با انواع افزونه ها آشنا شوید.در هر نوع افزونه وردپرس ، برخی پلاگین ها بیشترین کاربرد را دارند که ما در هر مورد به چند تا از آنها اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با انواع افزونه های وردپرس

 • پلاگین ووردپرس امنیتی
 • پلاگین وردپرس فروشگاهی
 • پلاگین سئو وردپرس
 • افزونه ووردپرس سازنده فرم
 • پلاگین وردپرس آنالیز سایت
 • پلاگین های ایمیل و خبرنامه وردپرس
 • افزونه های ریدایرکشن (redirection) برای تغییر مسیر

 

افزونه امنیتی وردپرس

امنیت سایت یکی از مهم ترین مسائل پیشرو برای سایت است. با کمک افزونه های امنیتی وردپرس می توانید به خوبی از سایت و محتویات آن محافظت کنید.افزونه های زیادی برای بالابردن امنیت سایت که سازگار با محیط ووردپرس باشد وجود دارد ، که ما در اینجا به چندمورد از پرکاربردترین و محبوب ترین آنها اشاره می کنیم.

 1.  Sucuri
 2.   iThemes
 3. WordFence
 4.  WordFence
 5.  BulletProof
 6. پلاگین MalCare Security and Firewall

پلاگین وردپرس فروشگاهی

سایت های فروشگاهی از آن سایت هایی هستند که بیشترین نیاز را به افزونه وردپرس دارند.برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین شما باید امکاناتی مانند سبد حرید ، پرداخت اینترنتی ، فیلترکردن محصولات برای جستجوی کاربر و… را برای فروشگاه خود طراحی کنید.طراحی این بخش ها به کمک افزونه هایی انجام می شود. یکی از کامل ترین ، پرکاردترین و محبوب ترین افزونه فروشگاهی ووکامرس است. ووکامرس تقریبا تمام امکاناتی که برای راه اندازی سایت خود نیاز دارید فراهم می کند.اما اگر نیاز به امکانات ویژه تری باشید می توانید از سایر افزونه های کمکی و سازگار با ووکامرس استفاده کنید.

سایر پلاگین های فروشگاهی

 1. BigCommerc
 2. Easy Digital Downloads
 3. MemberPress
 4. Shopify

افزونه سئو وردپرس

وقتی اسم پلاگین برای سئو ووردپرس می آید تنها پلاگینی که بیشتر افراد می شناسند و معرفی میکنند افزونه Yoast است.این پلاگین در دو نسخه رایگان و پولی وجود دارد.که نسخه رایگان آن را می توانید در پنل افزونه های ووردپرس دانلود و نصب کنید.

سایر پلاگین های سئو وردپرس

 1.  All In One SEO Pack
 2.  WP Meta SEO
 3.  Premium SEO Pack
 4.  W3 Total Cache
 5.  Rankie
 6.  SEO by SQUIRRLY
 7.  Redirection
 8.  All In One Schema Rich Snippets
 9.  Ahrefs
 10. SEMrush

 

افزونه وردپرس سازنده فرم

برای طراحی فرم های مانند فرم تماس یا فرم های نظرسنجی یا هر فرم دیگر نیاز به افزونه های ووردپرس سازنده فرم تماس دارید.این افزونه های در دو نسخه رایگان و پولی آنها وجود دارد.بهترین و پرکاربردترین افزونه سازنده فرم رایگان ووردپرس WPForms و بهترین پلاگین فرم ساز پولی Gravity Forms است.

سایر افزونه های سازنده فرم وردپرس

 1. Formidable Forms
 2.  Ninja Forms
 3. Contact Form 7
 4.  Everest Forms
 5. Jetpack
 6. Caldera Forms

پلاگین آنالیز و تجزیه و تحلیل آمار سایت

 

بعد از محتوا گذاری در سابت شما نیاز به افزونه هایی دارید تا نحوه عملکرد ساییتان و میزان جستجوی کاربران را ثبت و آماری از میزان کلیک ، میزان بازدید سایت توسط کاربران و… را در یک بازه زمانی مشخص ارائه دهد.یکی از پرکاربردترین و مهم ترین افزونه ها ، افزونه  MonsterInsights است.این پلاگین گزارش تحلیلی که توسط گوگل آنالاتیکس از سایت شما انجام شده را ارائه می دهد.

 

پرکاربرترین افزونه های وردپرس در سالهای اخیر

 

پلاگین های ایمیل و خبرنامه وردپرس

یکی از راه های بازاریابی محصولات و افزایش تعدا مخاطبان سایت، استفاده از افزونه های ایمیل و خبرنامه است. شما با استفاده از این پلاگین ها می توانید ایمیل هایی با مزمون تبلیغات محصولات ، آگاهی از جدید ترین محصولات و تخفیفات در سایت ،مخاطب را ترغیب کنید تا سری به سایت شما بزند یا از محصولات شما خریداری کند.

پرکاربردترین پلاگین های ووردپرس  ایمیل و خبرنامه

 1. MailChimp
 2. Mailster
 3.  MailPoet
 4.  Sendinblue
 5. optinmonster
 6. MailMunch –  Hustle
 7.  newsletter
 8.  YITH WooCommerce Mailchimp
 9.  MC4WP

 

افزونه های ریدایرکشن (redirection) برای تغییر مسیر

بعد از بالا آوردن سایت ممکن است در زمان لود شدن سایت ،کاربر با کد ارورهای ۳۰۲ ، ۳۰۱، ۳۰۷و… مواجه شود صفحه کلا باز نشود در این صورت با توجه به نوع مشکل سایت مجبور به تغییر آدرس سایت یا آدرس برخی صفحه هات سایت می شوید که به این کار به اصطلاح ریدایرکت کردن می گویند.افزونه هایی با هدف انجام این کار (البته این کار باید توسط یک افزونه دقیق انجام شود تا از ایجاد مشکلات جانبی بعد از ریدایرکت کردن جلوگیری شود)وجود دارند.

پرکاربردترین افزونه های ریدایرکشن

 1.  Redirection
 2. SEO Redirection Plugin
 3.  Safe Redirect Manager
 4. ریدایرکت ا Rank Math
 5.  easy Redirect Manager
 6. ریدایرکت Yoast SEO Premium
 7.  Attachment Pages Redirect

اینها تنها بخش هایی از پلاگین های عمومی موردنیاز برای سایت ها است.افزونه همانطور که قبلا هم گفتیم با توجه نوع هدف شما باید نصب شود.ابتدا نیاز سایت خود را بررسی سپس با توجه به آن اطلاعاتی از افزونه مرتبط با نیازتان را مطالعه سپس آن افزونه را خرید و نصب کنید.

 

اگر مطالعه این مقاله نیاز شما را برطرف نکرد و یا اگر سوالی در خصوص قالب وردپرس  ، افزونه و یا هرآنچه در مورد طراحی سایت دارید می توانید در صفحه پرسش و پاسخ ما به اشتراک بگذارید و در انجمن سوال وردپرسی شرکت کنید.

ادمین انجمن

ادمین انجمن

فریده اسفندیاری هستم؛ فارغ التحصیل رشته شیمی از دانشگاه تبریز. چند سالی است که در زمینه تولید محتوای تحت وب کار می کنم و در حال حاضر به عنوان یکی از اعضای هیأت تحریریه سایت سوال وردپرس، به تولید محتوای آموزشی مشغولم.

دیدگاه کاربران:

تعداد دیدگاه :0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =

به اشتراک بگذارید

این پست را ارزیابی کنید